PIERWSZY SLAM POETYCKI W JEDYNCE!

PIERWSZY SLAM* POETYCKI W JEDYNCE!

Wielu z nas wiersze kojarzą się z wieczorkami poetyckimi albo pożółkłymi kartkami na dnie szuflady. Czy jest możliwe, by poezja przynosiła publiczności świetną zabawę? Okazuje się, że odkąd powstał slam, tak.

Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły. Uczennice klasy 2d – Zuzanna Chełek i Aleksandra Banaszak zainicjowały nową formę prezentowania twórczości poetyckiej. W ramach projektu przygotowały i poprowadziły pierwszy slam w naszym gimnazjum. Swoje utwory zaprezentowało dziewięć osób: Marcel Sobecki, Joanna Kubasik, Eryka Więckowska, Jakub Wośkowiak, Vanessa Bechert, Adam Przybylski, Filip Kiełpiński, Wojciech Fabiś oraz Aleksandra Klaś. Ponadto w przerwach pomiędzy rundami pojawiły się autorskie wykonania piosenek  Jagody Pijanowskiej, Joanny Kubasik oraz Alicji Libert.

SLAM łączy poezję i performance.  Pojedynki slamowe odbywają się na określonych zasadach: każdy artysta ma 3 minuty na zaprezentowanie własnego utworu. Nie może używać instrumentów, kostiumów ani rekwizytów. SLAM nie polega jedynie na recytowaniu wiersza. Slamer musi utrzymać uwagę publiczności, zainteresować ją, zaskoczyć, powinien mieć odwagę, ambicję i wyrazistą osobowość. To widownia typuje zwycięzcę. Na niego czeka nagroda  i ogromna satysfakcja.

Publiczność, która zgromadziła się w auli, niezwykle entuzjastycznie reagowała na poetyckie próby uczestników slamu. Poziom slamerów był bardzo wysoki i wyrównany, a rozgrywka niezwykle emocjonująca, zwłaszcza, że to widownia wybierała zwycięzcę.  To był pojedynek wyrazistych osobowości. Mieszały się poetyckie style, wiersze mówiły różnymi językami. Była i poetycka dojrzałość, dowcip i dystans. Zwycięzcą okrzyknięto Marcela Sobeckiego, który wykazał się niezwykłą umiejętnością władania słowem i budowania nastroju. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.

To był z pewnością udany pojedynek poetycki. Pojedynek, podczas którego udało się udowodnić, że poezja może kryć się wszędzie i wszystko może stać się inspiracją poezji.

Zostań slamerką /slamerem!

Możesz układać wiersze o przyjaźni, miłości, swoich snach, przemyśleniach. W SLAMIE wszelka tematyka jest dozwolona. Teraz, kiedy pojedynki slamowe stają się częścią naszej szkolnej rzeczywistości, masz więcej możliwości, żeby wyrazić siebie. Czekamy na Ciebie w kolejnym slamie poetyckim!

Zgłoszenia można kierować do opiekunów projektu: p. Karoliny Rochowiak, p. Katarzyny Fiederowicz i p. Janusza Kocjana.

*Termin wywodzi się z tenisa ziemnego oraz brydża i można go tłumaczyć jako szlem, czyli spektakularne zwycięstwo jednego z graczy, zgarnięcie przez niego wszystkich zaszczytów. Przymiotnik „poetycki” informuje zaś o przeniesieniu rywalizacji na nowe pole.

Slam narodził się w 1984 r. w Chicago dzięki Marcowi Kelly’emu Smithowi, który usiłował ożywić formułę wieczorów poetyckich przez performance.